Co jest lepsze, co wybrać ? Panele winyle czy drewno ?

Co jest lepsze, co wybrać ? Panele winyle czy drewno ?

Panel, winyl, czy drewno - jaką podłogę wybrać?

Budując dom czy remontując mieszkanie dochodzimy do momentu, kiedy stajemy przed decyzją, która często spędza nam sen z powiek - jaką podłogę wybrać do naszego wnętrza?

Sprawa wydaje się prosta i oczywista, kiedy nasz dom/mieszkanie marzeń są jeszcze w fazie planowania - podłoga ma stanowić bazę dla innych znajdujących się w nim przedmiotów.

Temat zaczyna się komplikować, kiedy nasze marzenia zaczynamy urzeczywistniać i gdy jedyny do tej pory wymóg estetyczno-wizualny uzupełniony zostaje o niezwykle ważny aspekt funkcjonalności podłogi.

Wybór podłóg na rynku przyprawia o zawrót głowy, jednak ich właściwości, sposób montażu i rodzaj użytkowania mogą stanowić klucz do podjęcia ostatecznej decyzji. Dodatkowo podłoga w naszym domu na pewno nie jest elementem, który będziemy chcieli szybko wymieniać!

Co w takim razie oferuje nam rynek? Poniżej przybliżamy najpopularniejsze formy wykończenia podłogi wraz z ich zaletami i wadami…

Panele laminowane - od lat panujące w naszych wnętrzach.

Dlaczego? Bo czasem trudno na pierwszy rzut oka odróżnić je od drewna, a cena przyciąga swoją atrakcyjnością. Fakturę i rysunek słojów na powierzchni paneli tworzy specjalnie laminowany papier. Aby lepiej oddać charakter drewna, wierzchnia warstwa paneli jest tłoczona. Poszukując paneli laminowanych zaskoczy nas wielkość wzorów i kolorów. Wśród dostępnych na rynku paneli znajdziemy zarówno takie, które imitują dąb czy sosnę, drewno egzotyczne, terakotę, a nawet kamień. Pamiętajmy jednak, że to tylko imitacja - panel nie będzie się tak pięknie starzeć, jak drewno, a  wręcz przeciwnie - pozostanie sztuczny i nienaturalny.

Panele zyskały jednak serce użytkowników ze względu na zalety.  Jedną z nich jest prostota montażu - taką podłogę położyć może każdy (instrukcja montażu załączona jest do produktu) - nie wymaga ona klejenia i użytkować ją można od razu po zamontowaniu. Można ją też łączyć z ogrzewaniem podłogowym.

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że panel to produkt tani. No i tu możemy bardzo się zdziwić - oczywiście znajdziemy na rynku panel za kilkanaście złotych/m2, ale jaka będzie jego jakość? Na cenę paneli wpływa m.in. klasa ścieralności, którą należy wziąć pod uwagę wybierając panel do powierzchni intensywnie użytkowanych. Jest to produkt odporny na wilgoć (można je myć mopami parowymi), ścieranie i uszkodzenia - to niewątpliwie duża zaleta dla wnętrza, które będzie eksploatowane przez dzieci, zwierzęta i obcasy.

Jeśli jednak nie lubimy odgłosów wydawanych przez podłogę, zapomnijmy o panelu - jest to produkt słabo wygłuszający dźwięki (nadzieją są panele konstruowane z podkładem wyciszającym). Dodatkowo przyciąga kurz, więc jeśli  w domu mamy zwierzaka, raczej nie polecamy tego produktu.

Jeśli nie panel laminowany, to może winyl?

Marzy Ci się jedna powierzchnia zarówno w salonie, na korytarzu i w kuchni?  Winyl będzie idealnym rozwiązaniem - jest odporny na wilgoć i zmianę temperatur, nie kurczy się i nie napręża. To powoduje, że możemy go kłaść nie tylko w kuchni i łazience, ale też we wnętrzach narażonych na wilgoć, takich jak sauny, salony SPA czy obrzeża basenów. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest przewodnictwo cieplne, co w praktyce oznacza komfort w chodzeniu po takiej podłodze boso (nie jest nam zimno) i możliwość stosowania tego typu podłogi na ogrzewaniu podłogowym. 

Podłoga winylowa jest też wyjątkowo łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji - 

Olej, woda czy plamy z sosu mu nie straszne, a dodatkowo można je czyścić myjką parową i specjalistycznymi urządzeniami przemysłowymi.

Jest wysoce odporny na ścieranie, więc  plastikowe klocki, kółka samochodzików, upadające przedmioty czy pazury psa nie stanowią dla niego problemu. Winyl jest też cichszy niż laminowany panel - niweluje efekt stukania, który można dodatkowo poprawić decydując się na odpowiedni podkład.Winyl się też nie elektryzuje, co w praktyce oznacza mniejsze przyciąganie kurzu.

Dużą zaletą winylu jest różnorodność dostępnych wzorów. Możemy znaleźć winyl przypominający drewno, kamień, beton, łupek czy marmur.

Czy winyl ma wady? Otóż ma - choć niewiele. Wymaga perfekcyjnego wygładzenia powierzchni, na której będzie położony. Wynika to z niewielkiej, czasem nawet 2- milimetrowej grubości każdego z elementów. 

Królowa wśród podłóg -  podłoga drewniana

Od lat króluje w naszych domach sprawiając, że nasze wnętrza zyskują ciepło i  naturalny charakter. Przyjemne dla oka i naszych stóp, deski drewniane są w stanie dopasować się do każdego wnętrza, w zależności od tego jaki kolor i rysunek drewna wybierzemy. Drewno starzeje się z klasą - szczególnie, kiedy zabezpieczymy je olejem (podłoga jest wówczas bardziej miękka, ale nie widać na niej rys). Dla lubiących bardziej nowoczesny styl alternatywną jest gładka podłoga lakierowana - jest cechą jest twardość i błysk.

Zaletą/choć dla niektórych wadą drewnianej podłogi jest możliwość/konieczność jej odnawiania, co powoduje, że co 5-10 lat możemy mieć zupełnie nową podłogę:)

Minusem drewna jest niewątpliwie cena, znacznie przewyższająca koszt zakupu np. panela laminowanego czy winylu. Drewno jest też wrażliwe na wilgoć, może zmieniać kolor pod wpływem światła, a na podłodze lakierowana szczególnie będą widoczne zarysowania.

Wszystkie komentarze

Zostaw Komentarz